Dzisiaj jest: 18/3/2019
Uwaga! Trojan podmieniający rachunki bankowe
Dodany 2013-11-19 08:41:42
Trojan BANAPTER – podmieniający rachunki bankowe wklejane ze „schowka”

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, iż Związek Banków Polskich otrzymał informacje o nowym typie złośliwego oprogramowania o nazwie Banapter. Stanowi ono zagrożenie dla Klientów korzystających z bankowości internetowej za pomocą popularnych przeglądarek internetowych: Firefox, Internet Explorer czy Opera.

Do zainfekowania komputerów Klientów przestępcy wykorzystują wysyłane na zasadzie spamu wiadomości e-mail. Trafiają one do przypadkowych odbiorców ale wiele z nich dociera również do Klientów polskich banków. Treść wiadomości e-mail nakłania ich odbiorców do otwarcia załączników pdf lub jpg. Nazwa załączników może zawierać w sobie informacje sugerującą otrzymanie np. niezapłaconej faktury VAT. Po otwarciu załącznika następuje zainfekowanie komputera, któremu może towarzyszyć komunikat o rzekomym błędzie dotyczącym uszkodzenia pliku.

Po zainstalowaniu na komputerze szkodliwego oprogramowania – Banapter, umożliwia ono przestępcom zdalną podmianę rachunku bankowego skopiowanego przez Klienta do Schowka i wklejonego z niego np. za pośrednictwem klawiszy funkcyjnych Ctrl+V  lub z menu podręcznego - funkcji Wklej. Jeżeli podczas potwierdzania danych przelewu Klient nie zauważy, że numer rachunku odbiorcy przelewu jest nieprawidłowy i zatwierdzi operację, to jego środki zostaną przesłane na rachunek przestępców.

Banapter nadzoruje zawartość schowka w celu wykrycia numeru rachunku bankowego, który może być zapisany w dwóch wersjach (ze spacjami lub bez spacji):

CC AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

CCAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB

Źródło: PREBYTES

W związku z powyższym, zwracamy się do Państwa z prośbą o upewnianie się przed zatwierdzeniem transakcji, że widoczny na ekranie numer rachunku bankowego jest tym samym rachunkiem, którego skopiowaliśmy Państwo do Schowka.

Zachęcamy również do stosowania innych zasad bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej opublikowanych przez Związek Banków Polskich na stronie internetowej www.zbp.pl -> Dla Klientów -> Bezpieczny Bank. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych pieniędzy w dużej mierze zależy od nas samych!

Rada Bankowości Elektronicznej, Związek Banków Polskich

 

Źródło: http://bs.net.pl/aktualnosci-bankow-spoldzielczych/uwagatrojan-podmieniajacy-rachunki-bankowe

 
2019 © HEXA BANK Spółdzielczy realizacja zacharzewski.net
Serwis hexabank.pl używa plików cookies. Brak zmian ustawień przegldarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się więcej.