Informacja związana z Dyrektywą PSDII

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że od 14 września 2019 r. będą obowiązywały nowe zapisy Regulaminu otwierania i prowadzenia rachunków bankowych dla osób fizycznych oraz klientów instytucjonalnych związane z wymogami ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw - tzw. Dyrektywa PSDII.

Zgodnie z ww. Ustawą określeni w niej dostawcy usług (m.in. podmioty prowadzące rachunki bankowe oraz podmioty świadczące usługi dostępu do rachunków bankowych) będą mogli za zgodą Klienta lub osoby, którą Klient upoważnił do korzystania z systemu bankowości elektronicznej, inicjować transakcje płatnicze, mieć dostęp do informacji o rachunku płatniczym Klienta oraz potwierdzać dostępność środków na rachunku płatniczym Klienta.  Dotyczy to sytuacji, w której Klient ma dostęp on-line do rachunku płatniczego.

Ponad to Ustawa nałożyła na Banki konieczność wzmocnienia sposobu uwierzytelniania transakcji płatniczych, stosowne zmiany regulacyjne zostały wprowadzone przez Bank i obowiązują od 14 maja 2019 r.

Zgodnie dyrektywą PSD2, banki muszą, za zgodą Klienta, umożliwić dostęp do rachunków płatniczych swoich klientów nowym podmiotom na rynku, takim jak np. fintechy, serwisy płatnicze czy inne banki. Dzięki temu  Klient będzie mógł mieć dostęp do swoich finansów w aplikacjach czy systemach, których obecnie używa, z zachowaniem podwyższonych zasad bezpieczeństwa. Nie jest to jednak całkowicie nowa usługa – obecnie podobnie działają np. płatności tzw. pay-by-link, zgodnie z którymi Klient płacący w Internecie, zostaje przekierowany przez operatora internetowego do systemu bankowości internetowej wybranego banku.

Dodatkowe informacje na temat Dyrektywy PSD II znajdziecie Państwo na stronie internetowej naszego Banku w zakładce PSD2

Kursy walut

Waluta
KURS ŚREDNI
USDUSD3,9016
EUREUR4,5477
CHFCHF4,2095
GBPGBP4,9802
Data publikacji: 2020-09-25 Źródło: NBP


Centrala w Piątnicy

ul. Stawiskowska 30
18-421 Piątnica Poduchowna

tel.: 86 219-13-70
fax: 86 216-52-04

e-mail: sekretariat@hexabank.pl

Pobierz aplikację mobilną

HexaBank
NaszBank
2020 © HEXA BANK Spółdzielczy